UNSER = Al Nostru, EUER = Al Vostru, IHR = Al Lor, IHR = Al Dumneavoastră - Declinare Pronume si Adjectivul Posesiv la Plural in Limba Germana

Cursul de azi de Limba Germana studiaza formele pronumelui si adjectivului posesiv din germana declinat la plural. Declinarea o vom face la : Nominativ, Genitiv, Dativ si Acuzativ. In tabelul de mai jos poti studia terminatiile pentru Masculin, Feminin, Neutru la Singular. Daca doresti detalii de baza despre declinare poti explora aceasta lectie : Declinarea Intrebari.

UNSER = al nostru




Maskulin
Feminin
Neutrum
Plural
Nominativ
unser
unsere
unser
unsere
Genitiv
unseres
unserer
unseres
unserer
Dativ
unserem
unserer
unserem
unseren
Akkusativ
unseren
unsere
unser
unsere
EUER = al vostru




Maskulin
Feminin
Neutrum
Plural
Nominativ
euer
euere
euer
euere
Genitiv
eueres
euerer
eueres
euerer
Dativ
euerem
euerer
euerem
eueren
Akkusativ
eueren
euere
euer
euere
IHR = al lor

Maskulin
Feminin
Neutrum
Plural
Nominativ
ihr
ihre
ihr
ihre
Genitiv
ihres
ihrer
ihres
ihrer
Dativ
ihrem
ihrer
ihrem
ihren
Akkusativ
ihren
ihre
ihr
ihre
IHR = al dumneavoastră




Maskulin
Feminin
Neutrum
Plural
Nominativ
Ihr
Ihre
Ihr
Ihre
Genitiv
Ihres
Ihrer
Ihres
Ihrer
Dativ
Ihrem
Ihrer
Ihrem
Ihren
Akkusativ
Ihren
Ihre
Ihr
Ihre

Ceilalti au studiat si:



0 comentarii:

  © Invata-Interactiv--Ourblogtemplates-On the Road--Adapted by:Quality-Blog-Templates

SUS